Uncategorized

Bütün anlamıyla erkek nedir kadın nedir?

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, her iki cinsin de ‘Kadınca’ ve ‘Erkekçe’ diye adlandırdığı iki ayrı dili ve bayan – erkek arasındaki çekişmeyi ele alıyor!

Tam anlamıyla erkek nedir kadın nedir?

Bayan ve erkek arasında yüzyıllardır süregelen çatışmanın ardında, sahiden her iki cinsin birbirini tam olarak tanımamasının yattığını hiç düşündünüz mü? Dünyaya ayrı bakan, doğumundan itibaren ayrı koşullarda yetişen, yapısal olarak kendine özgü tavırlar sergileyen, gerçekte özünde bir meyvenin iki yarısı olan kadın ve erkek lakin biri elma biri armut… Peki her iki nesil birbirini nasıl tanımalı? Hangi konuda hatalar yapılıyor? Bütün anlamıyla erkek nedir kadın nedir?

Kadının ve erkeğin hem biyoloji ile ilgili keza de psikolojik açıdan birbirinden bambaşka olduğunu belirten Cinsel Afiyet Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, her iki cinsin de ‘Kadınca’ ve ‘Erkekçe’ diye adlandırdığı iki farklı dili kullandığını belirtti.

18
Tam anlamıyla erkek nedir kadın nedir?

Çeşitli “genellemeler” sonucu ortaya meydana çıkan ve her zaman istisnaları olabilen bu dillerin, kadınların ve erkeklerin duygularına, düşüncelerine ve davranışlarına yansıdığını açıklayan Keçe, ‘Kadınca’ ve ‘Erkekçe’nin tepkilerini, beklentilerini, tercihlerini, arzularını ve hayata görüntü açılarını belirleyen farklılıklarından oluştuğunu, her erkeğin içinde bir kadın, her kadının içinde bir erkek olduğunu lakin erkeklerde “erkek parça”nın, kadınlarda ise “kadın parça”nın iktidarda olduğunu kaydetti. Birbirine “eşit” olmayan lakin “eş” olan ve “eşit haklara sahip” olan kadının ve erkeğin, içlerinde birbirlerine ait parçaları taşımakla birlikte birbirlerinden öbür olduklarını ve bu farkların bir “çatışma alanı” değil bir “zenginlik” olduğunu belirten Keçe, “Bu çeşitlilik keza çekicidir keza gereklidir keza de çok iyi bilinmelidir. Çünkü kadınlarla erkekler dünyaya öbür açıdan bakarlar ve kadının çok özel bakış açısı ise kadını daha zengin ve erkeğe üstün kılar” dedi.

Kadınları “Toplumun yarısı” olarak betimleme eden Keçe, toplumun öteki yarısının da kadınlar göre dünyaya getirildiğini, bu nedenle kadınların toplumun tamamı gibi olduklarını söyledi. Keçe, böylece bilinmesi gereken “Kadınca” ve “Erkekçe”dilinin kadının ve erkeğin hormonları, farklılıkları, tutumları, tavırları ve davranışları ile şekillenen çok özel diller ve hayatı yaşama biçimleri olduğunun altını çizdi.

28
Tam anlamıyla erkek nedir kadın nedir?

Kadının ve erkeğin, yaşam karşısındaki duruşlarının da birbirinden ayrı olduğuna dikkat çeken Psikoterapist Cem Keçe, “Görünüm açıları, tepkileri, beklentileri, tercihleri, arzuları bambaşkadır. Aralarındaki en keskin farklılıklardan biri konuşmaktır” dedi. Keçe şunları kaydetti: “Kadına bir dokunur bin ah işitirsin… Erkeğin ağzından kerpetenle laf alırsın… Lakin bunu yönlendiren de anatomik yapılarıdır. Çünkü tavır yeteneğini kontrol eden beyindeki merkezleri öbür çalışır.

Erkek doğası gereği düşünerek konuşur, tek bir konuya yoğunlaşır ve yoğunlaştığı konuyla ilgili hemencecik sonuca gitmek, çözüm üretmek ister. Bayan ise konuşarak düşünür. O da doğası gereği aynı anda birden pozitif konuya yoğunlaşabilir. Bayan konuşurken konuyu tamamen genişletir fakat erkek bir an önce esas konun konuşulmasını kendi isteğiyle konuşmayı daraltır. Yani erkek ve kadında söylev ve düşünme süreçleri birbirinin tersi şekilde işler. Erkek önce konuşmak istediklerini içe doğru düşünür, daha sonra sözcüklere döker ve en sonunda da zaten karar vermiş olduğu sonuca veya çözüme ulaşır. Bayan ise sesli düşünür, yani önce konuşmaya, sonra düşünmeye başlar ve konuyla ilgili düşüncelerini konuşurken şekillendirir ve sonuca veya çözüme bu süreçte karar verir.”

38
Tam anlamıyla erkek nedir kadın nedir?

Psikoterapist Cem Keçe, erkeklerin ve kadınların dünyaya öbür pencereden baktıkları için görüş açılarının da farklı olduğunu belirtti. Erkeklerin dünyayı daha kuytu bir açıdan görürken, kadınların daha geniş bir açıdan gördüklerini açıklayan Keçe, “Erkekler dünyayı tümevarım, kadınlarsa sonuç yöntemiyle algılarlar. Erkekler parçaları ayrı ayrı algılayıp bütüne ulaşırlar. Kadınlarsa önce bütünü görür, sonradan da parçalarını keşfederler. Algı yöntemlerindeki bu farklılıklar kadınların ve erkeklerin bütün davranış ve davranışlarına, beklentilerine ve ihtiyaçlarına yansır. ‘Erkekçe’nin esas gramer bilgilerini ‘Kadınca’dan farklılıkları oluşturur” dedi.

48

Bayan ve erkek aralarında yüzyıllardır süregelen çatışmanın ardında, fiilen her iki cinsin birbirini tamamen tanımamasının yattığını hiç düşündünüz mü? Dünyaya farklı bakan, doğumundan itibaren bambaşka koşullarda yetişen, yapı olarak kendine özgü tavırlar sergileyen, gerçekten özünde bir meyvenin iki yarısı olan bayan ve erkek ama biri elma biri armut… Peki her iki nesil birbirini nasıl tanımalı? Hangi konuda hatalar yapılıyor? Tam anlamıyla erkek nedir bayan nedir?

Kadının ve erkeğin keza biyolojik hem de psikolojik açıdan birbirinden ayrı olduğunu gösteren Cinsel Afiyet Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, her iki cinsin de ‘Kadınca’ ve ‘Erkekçe’ diye adlandırdığı iki ayrı dili kullandığını belirtti.

Dağıtılmış “genellemeler” sonucu ortaya çıkan ve daima istisnaları olabilen bu dillerin, kadınların ve erkeklerin duygularına, düşüncelerine ve davranışlarına yansıdığını açıklayan Keçe, ‘Kadınca’ ve ‘Erkekçe’nin tepkilerini, beklentilerini, tercihlerini, arzularını ve hayata gösterme açılarını belirleyen farklılıklarından oluştuğunu, her erkeğin içinde bir bayan, her kadının içinde bir erkek olduğunu lakin erkeklerde “erkek parça”nın, kadınlarda ise “bayan parça”nın iktidarda olduğunu kaydetti. Birbirine “eşit” olmayan lakin “benzeyen” olan ve “eşit haklara sahip” olan kadının ve erkeğin, içlerinde birbirlerine ait parçaları taşımakla birlikte birbirlerinden farklı olduklarını ve bu farkların bir “çatışma alanı” yok bir “zenginlik” olduğunu belirten Keçe, “Bu çeşitlilik hem çekicidir hem gereklidir ayrıca de mükemmel bilinmelidir. Çünkü kadınlarla erkekler dünyaya ayrı açıdan bakarlar ve kadının çok özel bakış açısı ise kadını daha zengin ve erkeğe üstün kılar” dedi.

Kadınları “Toplumun yarısı” olarak betimleme eden Keçe, toplumun öteki yarısının da kadınlar göre dünyaya getirildiğini, bu nedenle kadınların toplumun tamamı gibi olduklarını söyledi. Keçe, böylece mükemmel bilinmesi gereken “Kadınca” ve “Erkekçe”dilinin kadının ve erkeğin hormonları, farklılıkları, tutumları, tavırları ve davranışları ile şekillenen çok özel diller ve hayatı yaşama biçimleri olduğunun altını çizdi.

Kadının ve erkeğin, yaşam karşısındaki duruşlarının da birbirinden öbür olduğuna dikkat çeken Psikoterapist Cem Keçe, “Gösterme açıları, tepkileri, beklentileri, tercihleri, arzuları bambaşkadır. Aralarındaki en keskin farklılıklardan biri konuşmaktır” dedi. Keçe şunları kaydetti: “Kadına bir dokunur bin ah işitirsin… Erkeğin ağzından kerpetenle söz alırsın… Fakat bunu yönlendiren de anatomik yapılarıdır. Çünkü tavır yeteneğini kontrol eden beyindeki merkezleri öbür çalışır.

Erkek doğası gereği düşünerek konuşur, tek bir konuya yoğunlaşır ve yoğunlaştığı konuyla ilgili derhal sonuca gitmek, çözüm üretmek ister. Bayan ise konuşarak düşünür. O da doğası gereği benzer anda birdenbire pozitif konuya yoğunlaşabilir. Bayan konuşurken konuyu adamakıllı genişletir lakin erkek bir lahza önce başlıca konun konuşulmasını isteyerek konuşmayı daraltır. Yani erkek ve kadında söylev ve düşünme süreçleri birbirinin tersi şekilde işler. Erkek önce konuşmak istediklerini içeriye doğru düşünür, sonra sözcüklere döker ve en sonunda da zaten karar vermiş olduğu sonuca ya da çözüme ulaşır. Kadın ise sesli düşünür, yani önce konuşmaya, sonra düşünmeye başlar ve konuyla ilgili düşüncelerini konuşurken şekillendirir ve sonuca veya çözüme bu süreçte karar verir.”

Psikoterapist Cem Keçe, erkeklerin ve kadınların dünyaya bambaşka pencereden baktıkları için bakış açılarının da farklı olduğunu belirtti. Erkeklerin dünyayı daha sıcacık bir açıdan görürken, kadınların daha geniş bir açıdan gördüklerini ifade eden Keçe, “Erkekler dünyayı tümevarım, kadınlarsa tümdengelim yöntemiyle algılarlar. Erkekler parçaları ayrı olarak algılayıp bütüne ulaşırlar. Kadınlarsa önce bütünü görür, sonra da parçalarını keşfederler. Seziş yöntemlerindeki bu farklılıklar kadınların ve erkeklerin tüm davranış ve davranışlarına, beklentilerine ve ihtiyaçlarına yansır. ‘Erkekçe’nin esas dilbilgisi bilgilerini ‘Kadınca’dan farklılıkları oluşturur” dedi.

Kaynak: Kadınca Blog

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s