Uncategorized

İlişkiniz hakkında olumlu düşünün

Olumlu dikkate almak, kendi düşüncelerinize müdahale ederek, üretken olmayan düşünceleri ve tavırları değil etmenin, bunları üretken ve fazla düşüncelerle değiştirmenin bir yoludur. Bu sayede uzun dönemde ayrıca fiziki hemde psikolojik faydalar elde edilebilir. Eğer dürüst bir şekilde uygularsanız ilişkilerde olumlu düşünme, ilişkinin kalitesini manâlı oranda artırabilir.

Olumlu düşünme ilişkinizi dönüştürmenin basit bir yoludur. Bu fikrin temelinde, insanların mutsuzluğunun üretken olmayan zihin modellerine dayandığı yatmaktadır. Olumlu düşünen biri olma yolunda göreviniz düşünce modelleriniz üzerinde anbean farkındalığa sahip olmak, olumsuz zihin modellerini tarif etmek ve değiştirmektir. Akıl modelleri yalnızca kelimeler yok görüntüler şeklinde de olabilirler.

İlk adım, kendinize günün farklı anlarında “şu an ne düşünüyorum?” diye sormaktır. Kendi düşüncelerinizle ilgili farkındalığınız otomatik hale gelene değin bunu yapın. İkinci adım lafları cımbızlama, felaket haline getirme, kutuplaştırma veya kişisel kavrama gibi negatif fikir modellerini tanımlamaktır. Son adım ise bu negatif modelleri, olumluları ile değiştirmektir. Daha gelişmiş seviyelerde yaratıcı görselleştirme gibi tekniklerle zihinsel imgeleminizi de değiştirebilirsiniz.

Olumlu düşünme konusunda başarılı olduğunuzda bunu ilişkinize uygulamaya başlayabilirsiniz. İşe yarayan tekniklerden biri partnerinizinidealizasyonudur. Mutlu ilişkilerde genel olarak partneri, kişiyi kendinin gördüğünden daha iyi bir şekilde görür. Bir aşamaya değin partnerinizin karakterini, kendisinin hak ettiğini düşündüğünden daha olumlu olarak görürseniz ilişkiniz gelişecektir. Bilhassa o da aynı şeyi sizin için yaparsa.

Kendinize iyi bakmak ve kendinize yerleştirmek ilişkileri geliştiren bir faktördür. Özellikle de duygusal sağlığa iyi gelecek şeyler başkalarıyla kurulan ilişkilerin daha olumlu olmasını sağlar. Spora ya da gitara başlayabilir, sigarayı bırakabilir veya kendinizi sevdiğinizi gösteren başka bir şey yapabilirsiniz. Bu sayede ilişkiye duygusal açıdan duyduğunuz tiryakilik azalır ve partnerinizin de sizin de üzerinizdeki ağırlık hafiflemiş olur.

İlişkilerde olumlu düşünmenin kayda değer bir aşaması da affedici olmaktır. Herkesin kusuru vardır, dolayısıyla herkes bir gün affedilmeye gereksinim duyacaktır. Partnerinize aleyhinde affedici edinmek konusunda açık olun. Bunu yapmanın iyi bir yolu partnerinizin erdemlerini göz önünde bulundurmak ve sizi kızdırdığında veya üzdüğünde bunları hatırlamaktır. Erdemleri, kusurlarına ağır bastığı sürece affedici elde etmek kolaylaşacaktır. aynı zamanda siz de gereksinim duyduğunuzda, o da size aynı muamele gösterecektir.

Hemen Sağlık

Kaynak: Kadınca Blog

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s