Uncategorized

Bebeklerde Ve Çocuklarda İshal Nasıl Önlenir?

Günlük hayatımızda biz; yetişkinleri bile halsiz düşürebilen ishale yakalanan bebeklere ve çocuklara özel bir bakım şarttır. Dışkılama sayısındaki ve miktarındaki ani çoğaltma anlamına gelen ishal, vücutta su kaybına neden olduğundan, çocukların ve bebeklerin bakımı ve tedavisi büyük siklet taşır.

İshalin en büyük tehlikesi vücudun pozitif değişken kaybına alt olarak kurumasıdır. İshal tedavisinin temel amacı bu akıcı kaybını önleyerek kurumanın önüne geçmektir.

İshal tedavisinde hepimizin bildiği gibi su ve sulu gıdaların verilmesi ilk kuraldır. İshale bulantı ve kusma da eşlik ediyorsa daha da itinalı olunmalıdır. Besinler kademeli olarak ve sıkça verilmelidir! Eğer bebeğiniz varsa ve emziriyorsanız emzirmeye devam edebilirsiniz. Ama biberonla beslenen bebekler için ishali geçene değin ishal mamalarını seçim etmeniz gerekir.

İshal boyunca dikkat etmeniz gereken ama bilmediğiniz böylece fazla şey var. Dikkat etmeniz gerekenler Daha İyi Yaşam’da!

Temizliğe dikkat edin!

Afiyet için temizliğe dikkat etmek büyük tartı taşıyor. Çocuğunuza mama ya da yemek hazırlamadan önce ellerinizi sabunla yıkayın. Minik bebeğin biberonlarını ve besin takımlarını kaynatın.

ishal_bebek_tuvalet_klozet

Su kaybını telafi edin!

Bol bol akışkan almasına itina gösterin. Su ve tuz kaybının yerine konması için ishal tozları hazır bir şekilde bulunmaktadır. Bunun elde edilememesi halinde evde uygulayabileceğiniz tanımlama şöyle:

5 su bardağı dolusu su, 2 çorba kaşığı şeker ve 1 dere kaşığı tuzu karıştırın. Eğer çocuk iki yaşından küçükse her bir ishal veya kusma başına bir nehir bardağı, 2 yaşından büyükse her bir ishal veya kusma başına bir su bardağı bu sıvıdan içirin. Çocuklara bu sıvıyı aniden içirmek baskı olabilir. böylece bir dakikada bir tatlı kaşığı içirmeniz daha yerinde olacaktır.

Bu besinleri yedirin

Şeftali, elma, muz gibi meyveler verebilirsiniz. Pirinç lapası, patates püresi, yoğurtlu çorbalar da verebilirsiniz. Çay, ayva, fındık, limon da ishale iyi kazanç.

ishal_beslenme_bebek_muz

Bunlardan uzakta tutun!

Kola, fanta gibi asitli içecekler, şeker çikolata gibi tatlı ve yağlı gıdalar vermeyin. İshal olan büyük çocuğa süt vermeyin.

bebek

Acele koşul!

Çocuğunuzun ishali 6 saatten uzun sürerse, dışkısında kan varsa, su kaybı belirtileri gösteriyorsa anında doktorunuza başvurmanız gerekir! Çocuklarda ishal kesici ilaçlar kullanılmaz. İshalin nedeninin araştırılması ve o nedene göre tedavi uygulanması gerekir.

Su kaybı belirtileri: Ağız ve dudaklarda kuruma, idrarda koyu renk ve aşırılık, altı saat boyunca idrara çıkmama, gözlerin çukurlaşması, bıngıldağın çökmesi, aşırı uyku hali ve halsizlik.

anne_bebek

Yaşa bağlı sık ve sulu ishal tedavisi

İshalin tedavisinde akıcı alımının artırılır ve çocuğun yaşına tabi olarak perhiz tedavisi uygulanır.

Mama ile beslenen 1 yaşından küçük çocuklar:

Mamaları laktoz içermeyen sindirimi basit mamalara değişken. Bunu doktorunuza danışmalısınız.

ishal_beslenme_bebek

Su yerine, dengelenmiş elektrolit solüsyonu olarak tanıdık ve eczanede satılan sıvılardan tekrar doktorunuzun önerisiyle yararlanabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun ağır derecede ishali varsa ve koyu renkli, eksik miktarda idrar yapıyorsa, kilosu başına en düşük 10 ml olacak şekilde bu solüsyonlardan içebilir. Akıcı miktarını hiçbir süre kısıtlamayın.

2 yaşından büyük çocuklar:

Sık ve sulu ishali olan çocukların, sofra yemekleri yiyebildikleri için mamayla beslenmeleri gerekmez. Bu durumda pirinç, ekmek, kraker, havuç, patates, muz, elma püresi, kızarmış ekmek gibi besinler yerinde olacaktır. Ayrıca tuzlu krakerler de çocuğunuzun ihtiyacı olan tuzlu miktarını karşılamasına takviye eder.

ishal_karın agrisi_cocuk

Değişken kaybı varsa, doktorunuzun önereceği oral elektrolit ve şeker solüsyonlarını verebilirsiniz.

cocuk_ishal_bez

İkinci günde süt ve su verebilirsiniz. Meyve suları ishali arttırabilir! Hem çocuğunuz katı besinleri reddediyorsa da ona süt verebilirsiniz.

Emzirilenler:

Dünyaya geldiği ilk 3 haftasında anne sütü alan bebeğin, her emzirilmesinden daha sonra bir dışkılaması olur. Dışkının bazen dışkı rengi yeşil, kıvamı sulu olabilir. Dışkıda sümük, kan veya kötü koku duyulana kadar bu şart alışılagelmiş sayılmalıdır. Bebeğin dışkılama sayısı artarsa dinç bir olanak ishali vardır. Bebeğiniz emmeye gönülsüz, hasta görünümlü ve ateşli olabilir. Bebek ishal olursa daha sık aralarla emzirmeye gayret göstermelisiniz. Mamayla beslenen bebeklere katı gıdalar ekleyin.

ishal_bebek_bez

Ağır ishalde (sulu ve sık) bebeğinizin idrarı azalmışsa ve artı yorgunsa, damar yolundan akışkan gereksinimi olabilir. Bebeğin altı ishale bağlı olarak tahriş olabilir. Bunu önlemek için her ishal dışkısından sonra altını yıkayın ve koruyucu bir krem sürün. Bu bakımı geceleri de aksatmayın.

 

Bebeğiniz hasta da olacak iyileşecek de… Biz de böyle büyümedik mi? Moralinizi bozmayın. Siz yanındayken ona bir şey olmaz : )

Geçmiş olsun şimdiden..

Kaynak: Kadınca Blog, Kadın Diyet Programları

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s