Uncategorized

Choker Kolye Nasıl Takılmalı?

90’lı yılların en büyük trendlerinden olan choker yani tasma modeli kolyeler şimdilerde birbirinden farklı kullanımlarıyla gündemde.

Kendall Jenner’dan Rihanna’ya, Taylor Swift’cilt Gigi Hadid’de, cadde modasındna kırmızı halılara; birbirinden şık choker kolye modelleri stilinize karizmatik bir dokunuş yerine getirmek üzere karşınızda! Peki choker kolye takarken nelere uyarı etmeli? Tasma kolye modellerini taktığınızda kıyafetiniz ya da saçınız nasıl olmalı? Hangi choker modelleri hangi yüz tipine uygundur?

Choker Kolye Nasıl Takılmalı?

Yanıtlara geçmeden önce choker kolyelerin tarihine özetle bir göz atalım. Ortaçağ zamanlarında yaşamış asilzade kadınlar, Aziz Sebastian motifiyle damgalanmış choker kolyeleri veba salgınından korunmak için takarlarmış. Fransız Devrimi esnasında ise kadınlar kurbanları protesto ederken boyunlarına kırmızı kurdele takmışlar. 1800’lü yıllarda siyah kurdele kolyeler balerinler kadar, boyunları daha zarif uygulamak üzere çoğu kez kullanılırmış. 90’lı yıllarda filmlerden kırmızı halılara, birçok yerde karşımıza çıkan choker modelleri günümüzün en popüler aksesuarlarından biri. İşte bir öteki adıyla, Mathilda kolyesi hakkında bilmeniz gereken her şey!

Nasıl bir giysi giymelisiniz?

Choker kolye ile bir kombin yarattığınızda dikkat etmeniz gereken şeylerden birincisi seçtiğiniz kazak, bluz veya gömleğin yakasıdır. Unutmayın ama choker, boynu daha uzun göstermek için ideal bir kolye modelidir ve siz de onun bu gücünü ortaya çıkarmalısınız! Dolayısıyla boyun kısmı açık yakaları seçim edin.

Choker kolyenizi takarken monokrom kombinler yaratmanızda menfaat var. Yani baştan altında siyah giyin ve siyah kolyenizi takın. veya her tarafta aşağı beyaz kombininizi beyaz bir choker kolye ile tamamlayın. Eğer choker’ınızı büro stilinize adapte etmek istiyorsanız dantel veya minik boncuk ayrıntılı modelleri tercih edin. Gece şıklığınızda ise natürel ancak kocaman taşlı choker kolye modellerini abiyelerinizle birleştirin.

Saçınız nasıl olmalı?

Choker kolye taktığınızda vurguyu boynunuza yapmanızda üstünlük var. Dolayısıyla balerinlerden ilham alabileceğiniz gibi bir topuz veya sıkıca bir beygir kuyruğu modeli stilinizi inanılmaz bir şekilde tamamlamanızı sağlayacak. Gece stilinizde ise nemli saç görünümü yaratarak arkaya dürüst yatıracağınız bir saç modeli, taşlı choker kolyenizle alımlı bir harmoni sağlayacak. Sakınmanız gereken görünüş ise dağınık ve açık bırakılmış saçlardır.

Hangi yüz tipi hangi modeli seçmeli?

Boynu daha uzun gösterme özelliğine sahip choker kolyeler, boyun bölgesi çok kısa olanlar için biraz daha risk taşır. Içten model seçilmediği takdirde boyun olduğundan kalın zeka görünebilir. Eğer uzun ve ince bir boynunuz varsa, daha fazla detaya sahip ve taşlı kolye modelleri sizin için ideal olacaktır. Eğer boynunuz daha kalınsa olabildiğince sade bir model tercih etmelisiniz. Eğer boyun bölgeniz kısa ise en ince ipli choker modellerini kullanmalısınız.

Kolyenizi seçerken boynunuza bütün oturacak, hatta birazcık da bol duracak şekilde en içten boyutu bulmayı unutmayın! Başlıca choker kolyeler 350 ila 406 mm arası uzunluğa sahiptir ve siz de boyun ölçünüzü alarak sizin için en doğru modeli bulabilirsiniz.

Hangi kolye ile hangi stili yaratmalı?

Kumaş kurdele şeklindeki choker’lar her daim kibar ve nostaljik bir görünüm yaratır. Dantel ve tığ işlemeli choker kolyeler ile bohem bir tarz oluşturabilirsiniz. Kocaman bir taşa sahip choker’lar sofistike bir stil isteyenler için idealdir. Metal zincir choker modelleri olağan stillerin kusursuz tamamlayıcısıdır. Cilt choker kolyeler ise daha cool ve maskülen bir stil yaratacakların bir numaralı aksesuarıdır.

Choker kolyesini kendi tasarlamak isteyenlere: Nasıl yapılır?

Choker kolye trendinde harikalar yaratmak fazla kolay! 19’uncu yüzyılın balerinleri gibi zarif bir dış görünüş yaratmak için siyah süet veya deri bir bağcığı boynunuza birkaç defa gelişigüzel dolayıp hoş bir kurdele yaparak sonlandırın. Bu sadeliği seçim etmiyorsanız, bağcığınıza hayalinizdeki taşı ekleyin ve o şekilde benzer işlemi yapın.

 

Kaynak: blog.gittigidiyor.com

Kaynak: Kadınca Blog

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s