Uncategorized

2017 gelinlik modelleri hangisi moda?

2017’de ne stil gelinlikler moda? Modern süre gelinleri ne istiyor? Yeni sezonda gerçekçilikten uzaklaşmayan, minimalist, sade fakat iddialı ayrıntı, gelinlikten davetiyeye, gelin çiçeğinden damatlığa, masa süslemesinden birincil dans müziğine kadar nikah organizasyonlarına hakim olacak. 2017 yılında evlenmeyi planlayan gelin adayları için rehber olabilecek bilgileri moda tasarımcıları anlattı. İşte ayrıntı…

2017 gelinlik modelleri hangisi moda?

Patika Fuarcılık kadar bu yıl 15. kez 3-5 Şubat tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar’da düzenlenecek olan Evlilik Dünyası Fuarı’nın konsepti ‘Modern Süre Gelinleri’ olarak belirlendi. Ünlü tasarımcılar Zeynep Tosun, Tuvana Büyükçınar, Açlık Kaya, Banu Güven ve Bora Aksu’nun gelinlik tasarımlarının kullanıldığı ve Fotoğrafçı Veli İhsan Sakin’ın yaptığı konsept çekimlerde, 2017’de gelinlerin rüyalarını süsleyen gelinlikler ön plana çıktı. Yeni sezonda gerçekçilikten uzaklaşmayan, minimalist, sade lakin iddialı teferruat,  gelinlikten davetiyeye, gelin çiçeğinden damatlığa, masa süslemesinden ilk dans müziğine dek nikah organizasyonlarına etken olacak.

BAŞKALARINI BIRAKIN SİZ NE İSTİYORSUNUZ?

“Başkaları ne ister” veya “ne derler” klişesinden çıkıp “biz ne istiyoruz” söylemi modern gelinlerin yeni manifestosu. Gelin ve damatlar daha çağdaş ve kişiselleştirilmiş detaylarla nikah organizasyonlarında 2017’de çeşitlilik yaratacak. Düğünler alternatif mekanlarda, daha dostça, abartıdan uzak, doğal ve eğlenceli olacak. Gelin ve güvey adayları için tarihi mekanlarda çağdaş çizgileri göstermek, kontrast detaylarla davetlileri afallatmak, gelinlik ve damatlığa sevdiğiniz bir detayı eklemek çağdaş evliliğin başlıca referansları olacak.

2017 yazına damga vuracak gelinlik modelleri ile ilgili tasarımcıların görüşleri:

Gelin adaylarının evlilik hazırlığı esnasında en çok vakit harcadığı konu gelinlikler olunca, meşhur tasarımcıların verdiği bilgiler de merak konusu olmaya devam ediyor. Her tasarımcı kendi dokunuşu ve tarzıyla bambaşka özellikler ortaya çıkarırken, Modern Zaman Gelinleri’nin rüyalarını süsleyen gelinliklerin 2017 sezonunda ne nesil özelliklere sahip olacağını tasarımcılar şöyle anlatıyorlar:

ZEYNEP TOSUN:

2017’de Bohem gelinlikler ön plana çıkıyor. Artık halk salon gelini olmayı fazla fazla istemiyorlar. O yüzden genelde hafif ve balık modeller tercih ediliyor. Normalde dökülen, uçuşan modeller en fazla seçim edilenler. bunun dışında duvaklar da fazla fazla önemli. Biz gelinlikle duvakların el emeği göz nuru olmasından yanayız. Elbette gelinliğin modeline yerinde olması gerekli duvağın. Gelinlik tasarlarken ilk olarak gelinin ne istediğini bilip bilmemesi ve psikolojisi bizim için çok kayda değer. Keza, içinde kuytu edeceği bir gelinlik olması da uyarı edilmesi gereken bir durum. Özellikle çok trendy veya volüme gelinliklere gitmiyoruz. Gelinliğin, gelinin karakterini yansıtması en önemsediğimiz konu.

Gelinlik seçerken yükseklik ve cisim şekline uyarı!

Bu gerçekte kişisel bir şey olduğu için çok değişiyor. Lakin, mesela büyük göğüslülere ya da kalın emin gelin adaylarına şişmiş modeller önermiyoruz . Kişinin kendi proporsiyonuna göre gelinlik seçmesi çok manâlı.

BANU GÜVEN:

Varolan trendlerin takipçisi yok katkıda bulunanı edinmek bizi daha pozitif mutlu ediyor. Gelinlik gibi prensipli bir alanda taze öneriler ve fikirler üretip geliştirmeye çalışıyoruz. Doğanın ölümsüz kaynaklarından hasar vermeden faydalanıyoruz. Biz daima doğal gelinler görmek istiyoruz. Neutralize’16 koleksiyonumuzda da tekrar doğadan esinlenip bu kere deniz temasıyla tasarladık. Koleksiyonun bütününde su altının yavaşlığında uçuşan ipekli şifonları ve ipek tülleri, deniz kabuğu etkisini hissettiren pliseleri, ayrı karakterde Fransız dantellerini ve özel işlemeleri suyun yansıtıcılığına gönderme yapan simetrik kompozisyonlarda birleştirdik.

Flow’17 koleksiyonumuzda ise imzamız haline gelen kol ve sırt detaylarını daha ileriye taşıyarak vücudu şekillendirici konstrüksiyonlar üzerinde çeşitledik. Soğuk tonların ağırlıkta olduğu tasarımlarda, çoğu ayrı malzemeyi bir arada kullandık. Kol ve sırt detaylarını vücudu şekillendirici konstrüksiyonlar üzerinde çeşitledik. Zarafetini yitirmeyecek oranda şişmiş tasarımların yanına, ‘balık’ kesime değin uzanan değişik hacim denemeleri yaptık. Gelinliklerde su damlası gibi parlak kibar dantellerin, ayrı yoğunlukta ve defalarca kullanımları egemen. Özellikle etek üzerindeki parıltı çeşitlemeleri, bu senenin en kayda değer yeniliklerinden. Saç aksesuarlarında da renk ve orantılı ışıltı başat.

Saç-makyaj ve mücevher seçimi:

Gelinlere saç ve makyaj için vereceğimiz en iyi öneri, doğru kişilerle çalışmaları yönünde olacaktır. Içten makyaj bizim için doğal olandır. Saç için de benzer şey geçerli. Gelinlik, duvak ve aksesuarın en dürüst bütünlüğü sağlayacağı toplu, yarı toplu veya açık saçlar ama doğal saçlar! Ve çok yalın balerin topuzları. Mücevher seçimi yaparken gelinlikle ve birlikte kullanılacak aksesuarlarla uyumlu olmasına dikkatli olmak gerekiyor. Bizim en yakıştırdığımız mücevherler, vintage görünenler.

Boy ve beden yapısına tarafından gelinlik seçimi:

Kişinin anatomi ve oranları, gelinliğin olması gereken silüetini belirler. Saçı ve teni, renk koordinatlarını verir. Bu kişiden kişiye değişir. En içten tasarım, kusurları gizleyip güzelliğini yücelten, mutlu ve kuytu hissettirecek olandır. Bu konuda profesyonellere danışmalarını ve bol bol test yapıp vücutlarını tanımalarını öneririm gelin adaylarının.

Gelinlik kişiye özel olmalı:

Bizim gelinlerimizde bu yaz da straplez, optik beyaz ya da aşırı şişkin gelinlikler göremeyeceğiz. Düğün hazırlığı birçok detayı barındıran bir işlem. Bu süreçte içten kişilerle amaçlamak fazla manâlı. Biz herkesin gelinliği kendisinin olmalı diyerek ‘kar adam başına’ gibi özgün tasarımlar yapmaya itina gösteriyoruz. Tasarımlarımızı tercih eden misafirlerimizi hayallerinin ötesinde uğurluyoruz.

BEGÜM SALİHOĞLU:

2017 için en sevdiğim trendler olan büyük fiyonklar, uçuk pastel tonlarda pantone renkleri, dantel tulumlar ve pantolonların arkasında takılı kuyruklar bu yaz bambaşka edinmek isteyen gelinlerin tercihi olacak. Bu farklılıkların haricen içte nüde tonlarında olan, daha bohem gelinlikler bu sezonda da devam edecek.

Benim için gelinlik tasarlarken en manâlı öğe kalıbın vücuda tam oturması ve gelini olduğundan da çok ince göstermesi. Kıvrımları olan bir gelin ise kıvrımları ortaya çıkartıp kesimiyle daha ince ve uzun gösterebiliyoruz. Kumaşta en iyi kaliteyi kullanıyoruz ve dantelleri kendi yorumumuzla kendimiz yarattığımız için defalarca öbür kılmayı başardık.

Kimler nasıl gelinlik giymeli?

Kum saati cisim tipindeki gelin adaylarına önerimiz A kesim, balık ve düz kesim. İnce uzun boylular da yine balık ve düz kesimin yanı sıra prenses kesim şişkin seçim edebilirler. Minyon tipte bir gelin adayına göğüsten aşağısı uçuşan bir gelinlik, düz kesim veya A kesim öneriyoruz.

Elma tipindeki gelin adayları da A kesim tercih edebilir ya da prenses şişmiş veya göğüsten aşağısı uçuşan modellere yönelebilir. Armut tipi karoser şekli de yine benzer gelinlikleri kullanabilir. Daha şişman olan gelin adayları için de A kesim ve göğüsten aşağısı uçuşan modeller yine tercih edilmesi gereken modeller aralarında.

Kaynak: Posta.com.tr

Kaynak: Kadınca Blog

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s