Uncategorized

2017 nikah rehberi

2017 yılında gelin ve damatlar daha çağdaş ve kişiselleştirilmiş detaylarla düğün organizasyonlarında farklılık yaratacak. Düğünler alternatif mekanlarda, daha arkadaş canlısı, abartıdan uzakta, doğal ve eğlenceli olacak. Yeni sezonda gerçekçilikten uzaklaşmayan, minimalist, sade fakat iddialı ayrıntı, gelinlikten davetiyeye, gelin çiçeğinden damatlığa, masa süslemesinden ilk dans müziğine dek nikah organizasyonlarına hakim olacak.

2017 düğün rehberi

İstanbul Lütfi Kırdar’da Patika Fuarcılık göre 15. kez düzenlenecek olan Izdivaç Dünyası Fuarı’nın konsepti de bu sene ‘Çağdaş Süre Gelinleri’ olarak belirlendi. Değişen trendleri ve yenilikleri evlenecek çiftlerle buluşturmayı hedefleyen ve 3-5 Şubat’ta İstanbul Lütfi Kırdar’da yapılacak olan Izdivaç Dünyası Fuarı, bütün trendleri bir arada bulabileceğiniz bir etraf yaratıyor. İşte fuarda bu yıl bulabilecekleriniz ve düğün organizasyonunda yeni trendler…

SAÇ MODELİ

Sıra saç modeline karar vermeye geldi. Nasıl görünmek istediğinizin yanı sıra düğünün mevsimi ve ziyafet mekânı da manâlı kriterlerdir. Örneğin kır düğünlerinde genelikle doğal, örgülü ve bohem tarzlar tercih edilir. Balo salonunda yapılacak bir düğünde ise açık ve pak taranmış retro dalgalı saçlar ile zinde bir görünüş ve prenses havası yaratılabilir. Düğünün konsepti sarayda şık ve klas bir ziyafet ise İspanyol tarzı saç modelleri de seçenekler aralarında.
Son yılların modası doğal dış görünüş için; yüz hatlarına uygun saç modelleri özellikle seçim edilmeli. Doğal görünümü cesaretlendirmek için saçların içine eklenecek çiçekler tatmin edici olacaktır.

MAKYAJ

Abartıdan uzak doğal ve kusursuz bir görünüş… Doğallık akımı son yılların modası.
Gelin makyajında her ayrıntısıyla uğraşma çok manâlı. Taze ve canlı bir deri görünümü, bariz ve özenle taranmış kaşlar ve göze ebat kazandıran kirpikler bir gelin makyajının olmazsa olmazları.
Sonbahar ve kış gelinlerinin makyajı, yaz gelinlerinden öbür almak durumunda. Yaz güneşinin tenlere verdiği o sıcak renk, güz ve kış aylarında kansız bir renge dönüştüğü için makyajda da mevsime tarafından düzenlemeler yapılmalı. Sonbahar’da evlenecek gelinler, yazın sıcaklığını ve ışıltısını yüzlerine yansıtacak makyajlar tercih etmeli. Yaz gelinleri ise daha uçuk tonları kullanarak duruluğu ve masumiyeti ön plana çıkarmalı

BAKIM – ÇEKICILIK

Bütün hazırlıklar bitti, son günü hiçbir şey yapmadan istirahat etmek için kendinize ayırmalısınız. Öncelikle uykunuzu en ince ayrıntısına kadar almalı ve güne dinlenmiş bir şekilde uyanmalısınız. İyi bir kahvaltının ardından yüz bakımına gidebilir, sonrasında bir masaj ya da sauna ile kendinizi şımartabilirsiniz. Düğün ile ilgili endişeleri, detayları düşünmeden eğlenceli bir gün geçirerek öncesinde kendinizi rahatlatacak aktiviteler bulup ağırbaşlı bir gün geçirmeyi planlamalısınız. Son dönemde düğünden bir hafta kadar önce gelin adayları gelin hamamı organizasyonu düzenleyerek sevdikleriyle neşeli vakit geçirmeyi de seçim edebiliyorlar. Bunu da planlarınız arasına dahil edebilirsiniz.

DÜĞÜN DANSI

Unutulmaz bir düğünün unutulmaz anlarından bir tanesi de gelin ve damadın birincil danslarıdır. Ilk Önce müzik konusunda tercih yapmak gerekiyor. Daha sonrasında da müziğe uygun figürleri profesyonel kişilerden öğrenmek ve kimi çiftler için üzüntü veren bu anları ölümsüzleştirmek için niyetlenmek gerekiyor. Gelin ve damat adayları, nikah öncesinde zaman ayırarak düğün danslarına uygulamalı derslerle müzik eşliğinde çalışmalı, bütün davetlileri büyüleyecek o gösteriye hazırlanmalılar.

GELİNLİK

Düğünün en akılda kalıcı detayı natürel oysa gelinlik. 2017 gelinliklerinde biraz renk, bolca tül ve dantel, çarpıcı dekolte ve ışıltılar dominant. Uçuk pembelerin ve mavilerin kullanıldığı gelinlikler iğne oyalarıyla daha zarif bir görünüme kavuşuyor. Nikâhta ve ardından yapılan partide öbür gelinlikler giyerek ayrıca şık keza de eğlenceli ve kuytu olabilen gelinler, 2017’de düğün günlerini doyasıya eğlenerek, her anın tadını çıkararak yaşayacak. Nikâh töreninde yalın ve zarif işlemeleriyle gelinlerin doğal güzelliğini vurgulayan modeller tercih edilebilir. Sırt dekolteli gizli kesimler ya da şifon ağırlıklı model gelinlikler seçilebilir. Düğün sonrası partisi için ise genellikle kısa gelinlikler revaçta. Bu modeller gelin adayının enerjisini daha sıcacık yansıtmasını sağlıyor. Son yılların trendi bohem gelinlikler 2017’de gelinlerin rüyalarını süslemeye devam edecek. Gelinlerin heyecanına but uyduracak uçuşan etekler, dantel ve işlemeleriyle bizi geçmişe götüren teferruat bohem gelinliklerin olmazsa olmazı.

DAMATLIK

Gelinler gibi damatlar da içinde kendisini iyi hissettirecek smokin veya takım elbiseyi seçmeliler. Mekân ve düğünün stiliyle birlikte, damadın giyimini belirleyecek en manâlı etken fiziki özellikleri. Kısa boylu, toplu, geniş omuzlu damatların seçeceği modelde yakalar minik olmalı, beş-yedi santimetreyi geçmemeli. Ceket, etek ve kol boyları bedenin sıcacık lakin fit olmasını sağlamalı. Kuşak yerine kemerli model seçilmeli.
Uzun irtifa ve orantılı fiziğe sahip kişiler yelekli takımı tercih etmeli. Smokin giyilecekse muhakkak kuşakta kullanılmalı. Önce nikâh, sonrasında diğer mekânda yemekli nikah daveti olacaksa yelekli kombin ve kuşaklı kombin olarak iki farklı tarz ve ona uygun gömlek tercih edilebilir.

İÇ GİYİM

Hayallerinizdeki gelinliği seçmiş olsanız bile, görüntüye gelmek için uyarı etmeniz gereken en önemli nokta iç giyim. Içten seçilmiş iç çamaşırı, gelinliğinizin vücudunuzda daha şık durmasını sağlar. Gelinliğin modeli, içine seçim edeceğiniz çamaşır için belirleyici unsurdur. Dekolteli, straplez, tek omuzlu, sırt dekolteli olması gibi detaylara göre öbür çamaşırlar tercih etmeniz gerekir.
Straplez sütyenin ayrıca iç kısımdan kaydırmaz olması hem de gelinlikle temas eden kısmının bağnaz bir kumaştan yapılmış olmasına uyarı edilmeli. Boyundan bağlamalı gelinlikler için ise askıları takılıp çıkarılabilen bir sütyen rahatlıkla kullanılabilir.

AYAKKABI SEÇİMİ

Gelinlikten sonra rahatlığın ön planda olduğu diğer kayda değer konu da kundura. Hemen Hemen tüm gün ayakta durup misafirleri karşılayacak, tebrikleri kabul edecek, dans edip eğlenecek gelinler, ayakkabılarını seçerken sert, sıkı ve ağır ayakkabılardan uzaktan durmalı. İnce bantlı ve yüksek topuklu stiletto’lar şık ve çekici bir görünüme sahip olsalar da gecenin ilerleyen saatlerinde kuvvet anlar yaşanmasına sebep olabilir. Kır düğünü veya tekne düğünü için ince topuklu ayakkabılar nikah gününü kabusa çevirebilir. Topuklu ayakkabının vereceği havayı başka hiçbir model veremeyeceği için geceye topuklu ayakkabı ile başlayıp, ilerleyen saatlerde babet veya spor ayakkabıya geçiş bile yapılabilir.

TAKI SEÇİMİ

Jurnal hayatta daha spor ve sade giyiniyor, ağır takıları tercih etmiyor, hatta hiç takı kullanmıyor olabilirsiniz. Ama hayatınızın en kayda değer gününde birazcık gösterişli olmanın kimseye zararı dokunmaz. Düğünde takılacak takılar, düğün mekânı, nikah konsepti ve gelinlik ile düzen içinde olmalı. Saray düğünü için kocaman taşlı, vintage elmas gerdanlık ve küpeler seçim edilmeli. dıştan yapılan kır veya plaj düğününde ise ağır ve abartılı takılar yerine beyaz inciler tercih edilmeli. Son zamanlarda renkli pırlantalar keza şık keza de sade görünüme sahip olduğu için gelinler tarafından daha çok seçim ediliyor.

EVLILIK YÜZÜĞÜ

Seçimi kuvvet olan konulardan biri de evlilik yüzüğü. Çiftler ömür boyu parmağında taşıyacağı bu yüzüğü seçerken zamanla modası geçmeyecek, kendi stilleri ile uyumlu bir model olmasına dikkat etmeliler. Eşler arasında stil farklılığı olması durumunda ise evlilik yüzüğü tasarımcıları yardımınıza koşarak iki yüzük aralarında küçük birkaç farklılıkla çiftleri mutlu edecek seçenekler sunuyor.

NIKAH KONSEPTİ VE MEKAN

Düğün konseptinize karar verirken mekanı da ona tarafından seçmek durumundasınız. Romantik bir nikah düş ediyorsanız ve herzamanki düğünlerin yerine kırda, yazlık salaş bir mekanda ya da kumsalda bir nikah tam size uygun olacaktır. Bilhassa yaz aylarında evlenenler için tropik meyveler, mevsim çiçekleri ve uçuşan tüllerle süsleyebileceğiniz ve özgürce dans edip eğlenebileceğiniz bir misafir etme, yaşamınız baştan başa hatırlayacağınız bir anıya dönüşecektir. Vintage seven biriyseniz, mekanınızı da bej renkli keten masa örtüleri, tüller ve masalarda antika görüntüsü veren şamdanlar, mumluklar, objelerle süsleyebilirsiniz. Daha alışılmış bir düğün için ise salon düğünü seçim edilebilir ve daha şık ve elegan bir dokunuşla bambaşka bir konsept yaratabilirsiniz. Masalarda büyük şamdanlar, büyük vazolarda çiçekler, masa örtülerinde şık ve renkli tercihler, yemek yemek takımlarında konsepte yerinde renk ve dizaynlar ile nikah mekanınızı kendi tarzınızla bütünleştirebilirsiniz.

ZIYAFET – ORGANİZASYON

Düğün mekanını ve konsepti seçtiniz. Sıra geldi organizasyonu eksiksiz olarak yapmanın yoluna! Son yıllarda gelin ve güvey adayları, düğünlerine konuk gibi gitmek, detaylarla fazla uğraşmamak için Ziyafet-Organizasyon firmaları ile çalışıyorlar. Siz hayalinizi anlatıyorsunuz, onlar da sizin isteklerinize kadar alternatif süslemeler, masalar, yemek takımları gibi örnekleri sunuyorlar. Siz seçiminizi yaptıktan sonradan nikah günü mekanı hazırlıyor ve oturma düzenini sağlıyorlar. Organizasyonu uzman ellere ayrılmak gelin ve güvey adayları için en doğru girişim olacaktır.

Kaynak: Posta.com.tr

Kaynak: Kadınca Blog

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s