Uncategorized

Evlilikte sevinç ve armoni için öneriler!

1- Sevginizi dobra dobra gösterin. Eşinize onu sevdiğinizi sözlerle ve davranışlarınızla açıklama etmekten katiyen vazgeçmeyin. Sevmek ve sevildiğini anlamak herkes için öncelikli bir ihtiyaçtır. Evliliklerde yapılan en büyük kusur bir süre sonra eşlerin birbirlerine sevgilerini açıklama etmemeye başlamalarıdır. Eşinize onun sevgi dilini kullanarak onu sevdiğinizi anlatmayı hiç bırakmayın.

2- Değer verdiğinizi hissettirin. Eşinizi beğendiğinizi, ona değer verdiğinizi, hürmet duyduğunuzu gösterin. Düşüncelerine layık verin ve onu yargılamadan dinleyin, onaylayın, takdir edin, katiyen başkalarıyla kıyaslamayın ve muhakkak aşağılamayın. Eşinizin duygu ve düşüncelerini iyi anlamak için empati yapın. Gözü Yaşlı, tedirgin, gergin olduğunda onunla konuşarak neler hissettiğini anlamaya çalışın.

3- Değiştirmeye çalışmayın. Hiç kimse değildir. Her insanın iyi ve fena yanları, olumlu ve olumsuz özellikleri olabilir. Eşinizin olumsuz özelliklerine yok, olumlu özelliklerine ve iyi yanlarına odaklanın. Negatif özelliklerine tolerans göstererek, oluşabilecek anlaşmazlıkları ve çıkabilecek tartışmaları önlemiş olursunuz.

4- Sır saklamayın. Eşinize asla yalan söylemeyin ve ondan hiçbir şey gizlemeyin. Evliliğin esas direklerinden biri güvendir. Eşinizin güvenini sarsacak her türlü söz ve davranıştan kaçının. Güven bir defa sarsıldığında, bitmiş eskisi gibi sapasağlam olması çok zordur.

CİSED Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, evlilikte mutluluğu ve uyumu yakalamak için çiftlere önerilerde bulundu!

Kaynak: Kadınca Blog, Kadın Diyet Programları

Advertisements